Zabiegi medyczne

Kontakt z wirusem zapalenia wątroby typu C w Polsce mogło mieć około 730 000 osób. Wiele z nich zakaziło się tym wirusem w placówkach ochrony zdrowia (szpitalach, przychodniach, gabinetach stomatologicznych). Szacuje się, że w Polsce 80% zakażeń HCV jest skutkiem zabiegów medycznych, zwłaszcza drobnych.

  • wykonywania zastrzyku,
  • pobierania krwi,
  • transfuzji krwi,
  • dializ,
  • zabiegów chirurgicznych,
  • zabiegów stomatologicznych.

Wcześniej, np. w latach 80., w placówkach ochrony zdrowia dochodziło do bardzo dużej liczby zakażeń HCV. W tamtym czasie często przetaczano pacjentom krew, chociażby kobietom przed porodem. To spowodowało duży przyrost osób zakażonych, które obecnie mają 40–50 lat. Wiele z tych osób nie wie, że jest zakażona, choć część z nich oczywiście wyzdrowiała samoistnie, ponieważ w niektórych przypadkach organizm jest w stanie sam poradzić sobie z wirusem. Obecnie, jak podają specjaliści, zakażeń HCV w krwiolecznictwie jest mniej. Szpitale mają też wypracowane procedury sanitarne, dlatego zmalało ryzyko nabawienia się WZW typu C podczas zabiegu operacyjnego. Niestety zdarza się jeszcze, że dochodzi do zakażenia podczas zwykłego pobierania krwi do badań. Bywają przypadki, kiedy pielęgniarka, choć używa jednorazowych igieł i strzykawek, ale wszystkim pacjentom pobiera krew w tych samych rękawiczkach.

Materiał opracowano na podstawie:

  1. Raport rekomendacje 2013–2014, „Diagnostyka i terapia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C (wirusem HCV) w Polsce” Warszawa 2012
najczęściej zadawane pytania dotyczące WZW typu C