Samorządy

Witamy w strefie przeznaczonej dla władz samorządowych oraz osób odpowiedzialnych za politykę zdrowotną w różnych szczeblach jednostek samorządowych.

Pragniemy zwrócić Państwa uwagę na problem zdrowotny, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby typu C wywołane zakażeniem wirusem HCV (hepatitis C virus), który jest 100 razy bardziej zakaźny niż wirus HIV. Jednocześnie zachęcamy Państwa do podjęcia działań prewencyjnych w zakresie zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby typu C poprzez przygotowanie i realizację samorządowego programu profilaktyki i zwalczania transmisji zakażeń HCV.

Przykładowy schemat samorządowego programu poświęconego tematyce wzw C znajdziecie Państwo na stronie internetowej Stowarzyszenia Zdrowych Miast Polskich pod adresem:
http://www.szmp.pl/strona-140-schemat_programu_profilaktyki_zakazen.html

Wirusowe zapalenie wątroby typu C stanowi obecnie jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych i społecznych XXI wieku. 19 maja 2010 roku Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła pierwszą w historii rezolucję na temat wirusowego zapalenia wątroby typu C, wzywającą rządy krajów członkowskich WHO do podjęcia działań na rzecz wzrostu świadomości, poprawy profilaktyki i diagnostyki WZW.

Zaangażowanie Jednostek Samorządów Terytorialych w przygotowanie i realizację samorządowych programów poświęconych tematyce wzw C jest jedną z kluczowych inwestycji w zdrowie mieszkańców. Wczesna diagnostyka zakażeń HCV to nie tylko skuteczna broń w walce z wirusem (nie ma szczepionki) ale również profilaktyka nowotworu wątroby. W Europie 60 - 70 % zachorowań na pierwotnego raka wątroby spowodowana jest zakażeniem wirusem HCV. Rak wątrobowokomórkowy o etiologii HCV jest piątym, co do częstości występowania w świecie nowotworem złośliwym i jako przyczyna zgonu spośród nowotworów, zajmuje czwarte miejsce.

Do Państwa dyspozycji oddajemy materiały edukacyjne dla mieszkańców i lekarzy:

samorządowe programy profilaktyki:

  • Wszystkie
    Szukaj
    najczęściej zadawane pytania dotyczące WZW typu C